W dniu 11 lutego 2018 r. Autonomia Polaków «Polonia» przeprowadziła Festiwal zespołów teatralnych «Teatralne Ciastko-IV». Pierwszy festiwal odbył się dwa lata temu, w 2016 r. urządziliśmy dwa takie festiwale, potem odbywały się już jeden raz w roku.
Przygotownia do fesiwalu zaczęliśmy jesienią 2017 r. Przeczytaliśmy mnóstwo sztuk teatralnych, scenariusze których znaleźliśmy w Internecie. W rezultacie poprzestaliśmy na trzech: Andrzej Dembończyk «Żubry», Lech Brywczyński «Brzemię królów» и Krzysztof Kokot «Utopiec».
Przedstawieniem Andrzeja Dembończyka «Szarlotka z herbatą» zaczynaliśmy swój pierwszy festiwal. Teraz zespół «Va bank» znów zwrócił się do tego autora. Akcja spektaklu również toczyła się przy stole z herbatą, ale teraz w sztuce «Żubry» chodziło o oszustwo: Marek pozbawił swoją siostrę Małgorzatę i jej dwie córki, ziemi i domu. Postaraliśmy się zrobić z tej tragedii tragikomedię, i myślę, że się nam udało. W roli głównej lśniła Ilona Pietrienko.
W dramacie «Brzemię królów» pokazany jest Wersal 9 listopada 1700 r., gdzie Ludwik XIV z ministrami rozważa decyduje o przyjąću korony Hiszpanii dla swojego wnuka Filipa d`Anjou. Na tę akcję nakładają się też inne tymczasowe warstwy czasowe: widzimy Kasandrę, córkę króla Troi Priama, która wróży Wojnę o sukcesję hiszpańską, a także króla Rzymu Tarkwiniusza Pysznego wraz z Sybillą Kumańską i nowoczesnych turystów. Spektakl był komiczny, a kostiumy bardzo piękne! Roman Miedwiediew, który wcielił się w rolę Ludwika, uszył sobie strój w całości sam, a Paweł Mitiuszkin wydrukował order i szpadę na drukarce 3D.
W shtuce «Utopiec» poznaliśmy postać polskiego folkloru Utopca, jest on podobny do rosyjskiego Wodianego. Spektakl nawiązuje do tematyki ekologicznej i ochrony środowiska. Główni bohaterowie spektaklu, oprócz Utopca, to dwoje dzieci. W przedstawieniu użyto mnóstwo rekwizytów i dekoracji. Mama Maksima Tajurskiego wymyśliła dla syna bardzo ciekawy strój Utopca, a moja przyjaciółka z Warszawy podpowiedziała nam dziecięcą piosenkę o Utopcu, którą zaśpiewaliśmy razem pod koniec przedstawienia.
Oprócz Polonii w festiwalu «Teatralne Ciastko-IV» udział wzięły jeszcze trzy zespoły. Studentki wydziału polonistyki BFU im. I. Kanta przedstawily spektakl «Wieczór z Herbertem», poświęcony polskiemu poecie, dramaturgowi i eseisście Zbignewowi Herbertowi (1924-1998). 2018 rok został ogłoszony Rokiem Z. Herberta.
Rosyjscy uczniowie, które uczą się w Liceum miasta Górowo Iławieckie (województwo warmińsko-mazurskie), biorą udział w naszym festiwalu już po raz drugi. Na festiwal w tym roku przywieźli z Polski przedstawienie «Kopciuszek». Ten zespół zawsze prezentuje przepiękne kostiumy.
Pierwsze miejsce na festiwalu «Teatralne Ciastko-IV» zajął zespół «Młodzi duchem», który wystawił bajkę «Szewczyk Dratewka». Ta bajka ma w niej tradycyjną dla bajki fabułę: dobro przezwycięża zło! «Młodzi duchem» jest zespółem niezależnym, ale ściśłe współpracujący z Polonią. Gratulujemy serdecznie swoim kolegom!!!
Niestety po raz pierwszy na naszym festiwalu zabrakło przedstawienia Klubu Miłośników Języka Polskiego «Szturwał», ale wystąpił on z niespodzianką — teatralizowanymi piosenkami.
Szczególnie chcę zwrócić uwagę na te osoby, który po raz pierwszy wzięly udział w festiwalu teatralnem i wystąpili bardzo dobrze. To są Natalia Butenko, Anastazja Dawidowicz, Roman Miedwiediew, Jegor Androsiuk, Paweł Mitiuszkin, Tatiana Lebiedinska, Anastazja Buglinina, Wiera Mitiuszkina i Władimir Maksimow. Muszę powiedzieć, że przyjaźnie wśród zespołów teatralnych przemieszały uczestników. Na przikład studentka BFU im. I. Kanta Anastazja Dawidowicz grała nie tylko ze swoim zespołem, ale też w spektaklu Polonii «Żubry». A członek Polonii Nokołaj Gorienow zagrał główną rolę w bajce «Szewczyk Dratewka».
Dziękujemy bardzo Elenie Morozowej za pomoc. W ogóle w przygotowaniu festiwalu wzięło udział bardzo dużo ludzi — ktoś kupował materiał na kostiumy, ktoś je szył, ktoś robił rekwizyty (jest tu niezrównany mistrz Nikołaj Czalij), ktoś zajmował się dziećmi… Wielkie dzięki dla wszystkich!!! Również dziękujemy Gimnazjum nr 22, króre już po raz czwarty puszcza nas na swoją scenę.
16 lutego w radiu «Majak» w programie Tatiany Ponomarienko nadano wywiad prezesa Polonii Heleny Rogoczykowej i kierownika artystycznego festiwalu Julii Czalij o festiwalach «Teatralne Ciastko».
Przygotowanie IV festiwalu dało impuls do jeszcze jednego kierunku pracy. Polonia miała problemy z miejscem do przeprowadzenia prób, więc przygarnęła nas Biblioteka im. S. Sniegowa. W związku z tym w bibliotece został zorganizowany klub «Polka», który oprócz prób teatralnych i nauczania języka polskiego dla czytelników biblioteki poprowadzi też inne ciekawe imprezy związane z Polską. 10 marca dla osób uczących się języka polskiego będziemy pokazywać spektakle-laureaci Festiwalu «Szewczyk Dratewka» i «Brzemię królów».
Niestety nie wszystko wyszło dobrze podczas IV festiwalu, ale błędy będą brane pod uwagę, i V, jubileuszowy, Festiwal musi stać się najlepszym!
Julia Czalij
Foto: E. Churszudow, W. Tajurski
Foto:
1. Widzowie
2. «Żubry»
3. «Brzemię królów»
4. «Brzemię królów»
5. «Brzemię królów»
6. «Szewczyk Dratewka»
7. «Szewczyk Dratewka»
8. «Utopiec»
9. «Utopiec»
10. «Wieczór z Herbertem»
11. «Kopciuszek»
12. Wspólne zdjęcie
13. Po festiwalu: N. Gorenow, E. Morozowa, J. Czalij