I региональный турнир по шахматам
08 августа в Калининграде состоялся Первый региональный Шахматный турнир Автономии поляков «Полония».
Основной целью турнира было возрождение шахматных традиций среди единомышленников, поддерживающих польскую культуру. На турнире была предоставлена отличная возможность всем желающим из Автономии прикоснуться к замечательной атмосфере шахматных баталий, новичкам получить первое незабываемое впечатление от настоящего турнира, опытным игрокам подтвердить свой статус и заработать награды. Организаторы подготовили викторину о польских гроссмейстерах, шахматных олимпиадах.
Выражаем благодарность шахматному клубу «Стратегия» в лице директора Новика Павла за помощь в проведении турнира.
Поздравляем Аржевикина Сергея (1 место), Кондрусова Эдуарда (2 место), Лучкову Марию (3 место)!
08 sierpnia br. w Kaliningradzie odbył się I Regionalny Turniej Szachowy Autonomii Polaków „Polonia”.
Głównym celem spotkania sportowego było ożywienie tradycji szachowych wśród miłośników i pasjonatów polskiej kultury. Turniej był doskonałą okazją dla wszystkich członków Autonomii do zapoznania się ze wspaniałą atmosferą szachowych potyczek. Dla początkujących była to okazja, aby uzyskać pierwsze niezapomniane wrażenia z prawdziwego turnieju, dla doświadczonych graczy szansa, aby potwierdzić swoje umiejętności oraz zdobyć nagrody. Organizatorzy przygotowali quiz o polskich arcymistrzach i olimpiadach szachowych.
Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność klubowi szachowemu „Strategy” reprezentowanemu przez pana dyrektora Pawła Nowika za pomoc w przeprowadzeniu rozgrywek.
Gratulacje dla Sergeja Arżewikina (1 miejsce), Eduarda Kondrusowa (2 miejsce), Marii Łuczkowej (3 miejsce)!
Nie trać lekkomyślnie swoich figur!
ażda figura jest wartościowa i nie możesz wygrać partii bez figur do dania mata. Jest prosty system, którego większość graczy używa do śledzenia względnych wartości szachowych figur. Jak wiele warte są szachowe figury?
Pion jest wart 1
Skoczek jest wart 3
Goniec jest wart 3
Wieża jest warta 5
Hetman jest wart 9
Król jest nieskończenie cenny
Jak poruszać się Królem w szachach
Król jest najważniejszą figurą, ale jedną z najsłabszych. Król może poruszać się tylko o jedno pole w dowolnym kierunku — w górę, w dół, na boki, i po skosie. Król nigdy nie może wejść na pole szachowane (na którym mógłby zostać zbity). Kiedy król jest atakowany przez inną figurę, nazywamy to «szach».
Jak poruszać się Hetmanem w szachach
Hetman jest najsilniejszą figurą. Może iść wzdłuż jednego z kierunków — naprzód, w tył, w boki lub po skosie — tak daleko, jak jest to możliwe, pod warunkiem że nie przechodzi przez figury tego samego koloru, co on sam. I, jak ze wszystkimi innymi figurami, jeśli hetman zbije figurę przeciwnika, jego ruch jest zakończony. Zauważ jak biały hetman zbija czarnego hetmana, a wtedy czarny król zostaje zmuszony do ruchu.
Jak poruszać się Wieżą w szachach
Wieża może poruszać się tak daleko, jak chce, ale tylko do przodu, do tyłu i na boki. Wieże są szczególnie potężnymi figurami, kiedy chronią siebie nawzajem i współpracują!
Jak poruszać się Gońcem w szachach
Goniec może iść tak daleko, jak chce, ale tylko po skosie. Każdy goniec rozpoczyna partię na jednym kolorze (białym lub czarnym) i musi zawsze zostać na tym kolorze. Gońce świetnie ze sobą współpracują, ponieważ przykrywają nawzajem swoje słabości.
Jak poruszać się Skoczkiem w szachach
Skoczek porusza się w sposób całkowicie odmienny od reszty figur. Podczas jednego ruchu idzie o 2 pola w danym kierunku, a potem o jedno pole pod kątem prostym. Jego ruch przypomina kształt litery «L». Co ważne, skoczek jest jedyną figurą, która może przeskakiwać inne figury.
Jak poruszać się Pionkiem w szachach
Pionki są niezwykłe ponieważ (w przeciwieństwie do figur) poruszają się inaczej niż biją: chodzą prosto, natomiast biją po skosie. Pionek porusza się o jedno pole do przodu, za wyjątkiem swojego pierwszego ruchu w danej partii, kiedy to ma możliwość ruchu o 2 pola do przodu. Bije natomiast zawsze o jedno pole po skosie. Pionek nigdy nie porusza się ani nie bije do tyłu. Jeśli figura przeciwnika znajduje się na polu bezpośrednio przed pionkiem, nie może on poruszyć się ani zbić tej figury.
Jak zrobić roszadę w szachach
Jedna ze specjalnych szachowych zasad jest nazywana roszadą. Ten ruch pozwala Ci zrobić dwie ważne rzeczy w jednym ruchu: zapewnić Twojemu królowi bezpieczeństwo (miejmy nadzieję) oraz wprowadzić Twoją wieżę do gry. Na ruchu gracza, może on przesunąć swojego króla o dwa pola w bok, a wtedy wieżę z rogu na drugą stronę króla.
W jaki sposób w szachach robi się roszadę
Jednak, aby zrobić roszadę, muszą być spełnione następujące warunki:
musi to być pierwszy ruch tego króla
musi to być pierwszy ruch tej wieży
nie może być żadnych figur między królem i wieżą, aby dokonać ruchu
król nie może być w szachu ani przechodzić przez szacha
Zauważ, że kiedy robisz roszadę w jedną stronę, król jest bliżej rogu szachownicy. Taka roszada jest nazywana «krótką». Roszada w drugim kierunku, przez pole, na którym stał hetman, nazywana jest «długą roszadą». Niezależnie od tego, w którą stronę, król zawsze idzie o dwa pola w roszadzie.
Время вышло